top of page

משפחות אפלבוים ומיודובניק

חנוך (חינוך) אפלבוים

נולד בחמיילניק בשנת 1870 למאיר דוד ולאסתר. למד בישיבה עד בחרותו. עם נישואיו לשרה לייבה לבית דיזנהויז. הוא עבד כמחסנאי בתחנת הרכבת בחמיילניק. בזמן מלחמת העולם הראשונה הוא עסק בחלוקת מזון לתושבים. השלטונות ראו בו אדם נאמן וישר דרך, טוב, עם מידות נעלות. הוא התגורר בבית בבעלותו שכלל גם גינה רחבת ידיים עם עצי פרי. חנוך היה אדם בעל יוזמה. הוא עבר לגור בלאוזרוב בה הקים טחנת קמח בשותפות, והתפרנס ממנה בכבוד. בשנת 1932 עבר להתגורר בעיר קילצה והצטרף בכך אל ילדיו ונכדיו שגרו בעיר. היה לו חוש עסקי מפותח והוא אהב את מורשת ישראל , הציונות והשפה העברית. בביתו היתה תלויה תמונה של חוזה מדינת היהודים הרצל. הוא דאג לביצוע מנוי על עיתון עברי שיצא לאור בוורשה והעביר את העיתון מדי שבוע לבניו לצורך הטמעת האהבה לציונות ולארץ ישראל. בלבו היתה משאלה לעלות כשיתאפשר , לארץ ישראל ולהגשים בה את משאת נפשו ברוח התורה, גם אם העניין יהיה כרוך בחיים בתנאים כלכליים ירודים. הוא דירבן את צאצאיו ללמוד את השפה העברית. בעת התפילות בבית הכנסת הוא עבר בקביעות לפני התיבה , הואיל והוא ניחן בקול ערב. חנוך עבר בימיו גם ימים קשים.בניו, מאיר אפלבוים  (ששרת בצבא הפולני) ווולף ( אב לשלושה ילדים) טבעו למוות בעת קריסת גשר עץ  ליד הכפר מורוביץ', בעת שעברו על הגשר. ילדיו היתומים של וולף : מאחו , גולדה ובלה , גדלו והתחנכו בביתו של הסבא והסבתא חנוך ושרה לייבה. בעת מלחמת העולם השנייה נפטר חנוך בגטו קילצה ונקבר בבית העלמין היהודי של הקהילה בעיר. בעטיה של המלחמה, התנאים הקשים והמגבלות החמורות שהטילו הנאצים על יהודי קילצה, לא ניתן היה להקים לחנוך מצבה על קברו. שרה לייבה אשתו ,בתה טובה ונכדיה וכן משפחת בנה משה וילדיו הובלו בטרנספורט לטרבלינקה במהלך אוגוסט 1942 שם נרצחו בתאי הגזים.

 

שרה לייבה ( דיזנהויז ) אפלבוים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נולדה בשנת 1871 בחמיילניק ונישאה לחנוך אפלבוים בשנת 1892. היתה אשה אדוקה ונאמנה ליסודות היהדות. לצד בעלה ,קיבלה באהבה חיי דת בחסות רבנים ופסיקותיהם. היתה בעלת חוש הומור וחיוך תמידי.

 

טובה יונה (אפלבוים) זילברברג

בתם של חנוך ושרה אפלבוים. נולדה בשנת 1893 ונישאה ליוסף זילברברג עמו הקימה משפחה לתפארת. היא גידלה שתי בנות ושלושה בנים. דבורה, מינצה, ווצאו(וולף), דוד, ומוטל. היא ובעלה ניהלו עסק לתעשיית נעליים בקילצה. בניה למדו בבית הספר "תושיה".הבנות למדו בבית ספר פרטי לבנות מיסודה של מרים מינץ ובו נלמדו והוטמעו ערכים יהודיים וציוניים. טובה, בעלה יוסף , ילדיה אמה ואחייניה נרצחו בטרבלינקה במהלך האקציה שנערכה בקהילת יהודי קילצה באוגוסט 1942.

 

מוטל זילברברג

בנם של טובה ויוסף זילברברג. אחיהם של דוד, ווצאו (וולף), דבורה ומינצה. הוא נולד בשנת 1920, למד אצל רב משה חיים בחדר, ספג יהדות אצל סבא חנוך אפלבוים .התכונן לעלות לארץ ישראל במסגרת המוסד לעליה ב' בשנת 1939, ( העליה הבלתי ליגאלית בעיני הבריטים בתקופת המנדט הבריטי על ארץ ישראל) אולם לא זכה לכך. הכיבוש הנאצי הקדים את תכנוניו. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא שרד עד 6 שבועות לפני סיומה. הוא עבד בעבודות כפיה במפעל בהנריקוב ליד קילצה. הוא נרצח באפריל 1945  על ידי נאצים בעת שיצא מבניין המפעל בו עבד לצורך חיפוש אחר מים.

משה ומלכה( צ'צ'רסקי) אפלבוים וילדיהם

משה הינו בנם של חנוך ושרה אפלבוים. הוא נישא למלכה לבית צ'צ'רסקי . המשפחה התגוררה בקילצה בקרבת הוריהם.  למשפחה נולדו שלושה ילדים : מנדל בשנת 1921 , גולדה בשנת 1924 וגיטל בשנת 1927.

בעת האקציה שנערכה ביהודי קהילת קילצה באוגוסט 1942 , נלקחה כל המשפחה לטרבלינקה ונרצחה שם.  בתמונה : ילדי המשפחה.

 

מאחו אפלבוים

בנו של וולף שטבע בנחל באסון קריסת גשר ליד הכפר מורביץ'. הוא גדל והתחנך אצל סבא חנוך וסבתא שרה אפלבוים יחד עם שתי אחיות שלו. הוא ואחיותיו נלקחו בכוח בעת האקציה של יהודי קילצה, באוגוסט 1942 והוסעו לטרבלינקה עם משפחת סבתו ואחרים, שם נרצחו.

משפחת מיודובניק

ישראל (שרולקה) מיודובניק נולד בשנת 1890 לשרה לאה ושמואל מיודובניק בחמלניק. ישראל למד לימודי יהדות והיה חסיד גור. היתה בבעלותו חנות בדים ולינוליאום ברחוב פיוטרקובסקה בקילצה. הוא עבר לקילצה והתחתן עם רבקה לבית גרוס. נולדו להם 5 ילדים. כל ילדיהם למדו בבתי ספר יהודיים בעיר. הבן הצעיר יצחק למד אצל דוד בלפאר. ישראל היה אדם הגון , ישר, נינוח , חביב על הבריות ומקובל על חבריו בשטיבל שלחסידי גור.הוא ואשתו ניהלו חיים מסודרים והגונים. הוא לימד את ילדיו את עקרונות היהדות והדגיש את נושא האחווה בים בני המשפחה והקהילה. המשפחה התפרנסה בכבוד. בתחילת שנת 1942 הוא נפטר בגיל 52  בגטו קילצה ונקבר בבית הקברות היהודי בעיר. רעייתו רבקה וילדיהם מלכה, חיה ,רחל, ויצחק נרצחו במהלך האקציה שנעשתה ביהודי קילצה באוגוסט 1942.

בתמונה: חיה מיודובניק בילדותה.בתם של ישראל ורבקה . נולדה בשנת 1920. למדה בבית הספר לבנות של האחיות מינץ. נישאה בשנת 1942. נרצחה בטרבלינקה עם אמה , אחיה ואחיותיה.

שרה אפלבוים1.jpg
חנוך אפלבוים1.jpg
טובה יונה זילברברג1.jpg
מוטל זילברברג 1.jpg
משה ומלכה צצ'רסקי אפלבוים.jpg
מאחו אפלבוים1.jpg
חיה מיודובניק.jpg
bottom of page